آکادمیک و انواع فاند تحصیلی

آکادمیک و انواع فاند تحصیلی

باتوجه به متغیر بودن قیمت ارز و مشکلات بوجود آمده برای اکثریت دانشجویان ایرانی ، آنان را متمایل به دریافت فاند تحصیلی از سوی دانشگاه ها کرده است. فاند یا همان کمک هزینه ی آموزشی برای ادامه تحصیل در مقطع دانشگاهی می باشد. برای دریافت این کمک هزینه برای مقاطع ارشد و دکترا، دانشجو باید استاد و دانشگاه مذکور را متقاعد کند که رزومه ارسالی وی از ویژگی های بارزی برخوردار است. آکادمیک به سه ویژگی بارز معدل بالا، سوابق پژوهشی معتبر و همچنین نمره زبان بسیار عالی اشاره دارد. در مراکز دانشگاهی ، رزومه ارسالی و شرایط اقتصادی کشور نوع فاند را مشخص می نماید. لذا برخی از کشورهای اروپایی در قیاس با آمریکا و کانادا، برای دانشجویان مقطع ارشد فاند کمتری ارائه میدهند. فاند دکترا در این دو کشور قابل دسترس می باشد.

آکادمیک انواع فاند دانشجویی را بدین سان تشریح می نماید.

  1. کمک هزینه در قبال انجام هیچگونه کاری، که با باز پرداخت بلند مدت یا بدون بازپرداخت می باشد.

بورسیه تحصیلی اسکالرشیپ Scholarship

این فاند یا کمک هزینه ی تحصیلی در مقادیر متفاوت و کاملا رقابتی می باشد، که اکثرا به دانشجویان مقطع دکترا و ارشد ارائه می گردد. لذا آکادمیک بازگو مینماید که در صورت دارا بودن تراز علمی بالا میتوانید در اولویت دریافت قرار بگیرید، البته باید یادآوری نماییم که این فاند برای یک ترم خواهد بود و برای حفظ آن باید دارای شرط معدل و سطح علمی باشید. دارا بودن رزومه ی ای پربار ورضایتمندی اساتید از سطح علمی نقش مهمی را برای دریافت این فاند ایفا می نماید. چرا که با توجه به توصیه اساتید راه هموارتری  برای شما ایجاد خواهد شد. پس از اتمام تحصیل دیگر نیازی به باز پرداخت این فاند نخواهید داشت. آکادمیک به شما پیشنهاد میکند که برای کسب این بورسیه هرچه سریعتر اقدام نمایید، چرا که دلایل مشخصی دارد. مقایسه مقدار ارزش فاند برای دانشگاه های گوناگون به سادگی نمی باشد. زیرا این فاند براساس شهریه و مخارج زندگی دانشجو یا به عنوان Stipend معین و تعلق میگردد. مازاد بر هزینه ی شهریه مبلغی بابت Full Ride یا Full Fund داده میشود.

انواع مختلف بورسیه تحصیلی

Need Aware : فاند مبنی بر رزومه و نیاز دانشجو است برای مثال در صورتی که دو نفر دارای رزومه مشابه باشند کمک هزینه به دانشجویی تعلق خواهد گرفت که نیاز بیشتری به پول دارد.

Need blind : بدون نیاز به هر گونه شرایط مالی

Merit based : فاندی مبنی بر شایستگی و عناوین افتخاری دانشجو

 

بورسیه تحصیلی فلورشیپ Fellowship

این کمک هزینه برای مقاطع تحصیلی دکترا و گاهی ارشد ارائه می گردد. این کمک هزینه تنها به منظور تشویق دانشجویان به تحصیل تمام وقت است. این فاند میتواند به شکل کوتاه ، یکساله و یا بلند مدت ارائه گردد. این تسهیلات برای اشخاصی که بر روی موضوع خاصی متمرکز شده و پژوهش انجام میدهند تعلق می گیرد، و امکان تمدید مجدد سالانه دارد. این کمک هزینه علاوه بر فاند محسوب شدنش پرستیژ و اعتبار بالایی نیز دارد. آکادمیک این نکته را یادآور میشود که بعد از ارائه درخواست امکان مصاحبه و ارائه کار را نیز خواستار است.

جایزه Award

تفاوتی در ارائه جایزه در جای جای این زمین وجود ندارد. جایزه به مبلغی که برای تحسین دانشجویانی که با مقام علمی برتر یا تائیدیه هیئت علمی است بیان میشود. این مبلغ مستقیما به حساب شخصی دانشجو واریز میگردد ، ممکن است به صورت نقد، کوپن، بن کتاب یا هزینه سفر برای کنفرانس علمی باشد. این فاند یکبار برای هر دانشجو در دوره تحصیل اختصاص میابد.

 

وام تحصیلی Loan

دریافت وام  تنها از طریق بانک ها یا نهاد های خصوصی و دولتی ارائه می گردد که مستلزم شرایط و ضوابط خاص و مقادیر گوناگون می باشد. در واقع شما از آنها پول قرض میگیرد مثل وام co-signer. آکادمیک سختی این موضوع را دارا بودن ضامن مقیم در آن کشور و همچنین ضمانت نامه دفتر خانه ای میداند. این مبلغ نخست به حساب دانشگاه انتقال می یابد. آکادمیک به شما پیشنهاد میدهد که ابتدا اقدام به اخذ وام های فدرالی نمایید چراکه این وام ها بر اساس تمکن مالی شما تعیین میگردد و رقبای کمتری دارید. آکادمیک این احتمال را هم میدهد که شاید بخشودگی بازپرداخت وام شامل حال شما گردد. این در حالیست که در موسسات خصوصی علاوه بر رقابت، امکان بخشودگی هم بسیار کم می باشد.

بورسیه Grant

این بورسیه نیز تشابه زیادی به اسکالرشیپ دارد و مستلزم بازپرداخت نمی باشد. تنها تفاوت فاحش آن در تامین این هزینه میباشد ، این بورسیه توسط موسسات دولتی متقبل می گردد و اولویت آن با نیاز مالی دانشجو میباشد.

تخفیف شهریه tuition waiver

در این فاند به درصدی از شهریه  واحد های درسی دانشگاه تعلق میگردد که میتواند از ۲۵الی ۵۰% از کل شهریه متغییر باشد. دانشجویان گاها برای تامین مخارج زندگی و حتی شهریه دانشگاه به دنبال پیدا کردن راه های دیگری نیز هستند. در واقع دانشجویان از هزینه های خاص که متشکل از هزینه بیمه درمانی ، خوابگاه یا یک درس علمی است معافند.

 

  1. کمک هزینه های که موظف به انجام کار است. و حقوق ماهیانه یا سالیانه در قبال کار مشخص دریافت میگردد.

دستیار پژوهشی Research Assistantship( RA)

در این فاند استاد پروژه تحقیقاتی ای را از سوی دانشگاه یا صنعت به عهده میگیرد، برای انجام اینکار استاد تنهاست بنابراین از شما تقاضای همکاری و دستیاری در این پروژه را دارد. در این پروژه از دانشجو خواسته میشود تا در زمان معین در دفتر کاریا آزمایشگاه حضور بهم آورد، در کنفرانسها شرکت نماید و همچنین در ویرایش کتاب و مقاله کمک نماید. بر این اساس حقوق پرداختی از سوی استاد و بودجه تحقیقاتی پرداخت خواهد شد. از معیار های اصلی برای انتخاب دانشجو ، علاقمندی و مهارت دانشجو به موضوع  و همچنین شناخت دقیق استاد نسبت به وی می باشد. بهترین روشی که آکادمیک به شما برای به دست آوردن RA پیشنهاد میدهد ارتباط مستقیم با استاد است. این فاند برای دانشجویان مقطع دکترا فرصتی طلایی محسوب میگردد، لذا میتوانند موضوع پروژه خود را مشابه پروژه تحقیقاتی انتخاب و در عین حال که حقوق دریافت مینمایند پروژه خود را به اتمام برسانند.

 

دستیار آموزشی Teaching assistantship(TA)

در این فاند امکان کار پاره وقت با میانگین ۱۵ ساعت کاری برای دانشجو مهیا میباشد، که هر ساله متقاضیانی برای آن وجود دارد. طبق بررسی های آکادمیک تایم کاری این فاند در هر کشوری متفاوت می باشد.با توجه به درخواست استاد ،دانشجو باید از اداره کلاس ها، حل تمارین و آزمایشگاه گرفته تا جلسات رفع اشکال و تصحیح برگه های دانشجویان بپردازد. Speaking علمی بالای شما در درس مربوطه و همچنین نمره شما توسط استاد می باشد . آکادمیک تفاوت RA و TA  را بدین سان بازگو میکند که در RA هزینه توسط استاد متقبل می شود در حالیکه در TA هم به همین نحو می باشد. در هر دو حقوق دریافتنی است، برخی از دانشجویان از هر دو موارد مورد پیشنهاد قرار خواهند گرفت. گاها دانشجویان از پرداخت برخی هزینه ها معاف می گردند. بعنوان نمونه هزینه خوابگاه یا درس علمی

 

کارآموزی Internship

در این بخش دانشگاه نقشی ایفا نمیکند. در این بخش خود دانشجو به دنبال کاری موقت برای شرکتی میگردد. ساعات کاری وابسته به شرایط فاند و محل تحصیل دارد. در این روند دانشجو از مزایای کسب درآمد و هم تجربه بهره می برد که به نسبت TA و RA بیشتر می باشد. با این درآمد میتواند بخش اعظمی از شهریه دانشگاه را تقبل کند.  حقوق کارآموزی بهتر از فارغ التحصیلان نیروی کار مجانی می باشد. شرکت ها بر اساس نیازهای خود در وب سایتهای خود آگهی میکنند و شما میتوانید با ارسال رزومه درخواست کار نمایید.

 

  1. کمک هزینه های خاص برای افراد خاص

کمک هزینه شایستگی Merit based scholarship

با اهدای این فاند به افراد برتر از لحاظ مقاله های علمی، نمره زبان و معدل میباشد.

کمک هزینه خانم ها WOMEN

برای تشویق خانم ها به ادامه تحصیل در رشته های مرد محور تعلق میگیرد. برای اخذ این فاند باید دارای تراز بالای علمی و مهارت های اجتماعی قوی ای باشید. برخی موسسات با قرار دادن شرایط ویژه من جمله محرومیت کشور داوطلب یا منحصر کردن مصرف فاند برای امور تحصیلی مشخص می گردد.

کمک هزینه کم درآمدها Financial Needs

این فاند مختص دانشجویان بی بزاعت که عدم تمکن مالی را به دانشگاه ارائه داده اند ولی از لحاظ علمی سطح خوبی دارند با ارسال مدارک و اثبات آن میتوانند این فاند را دریافت نمایند.

, , , , , , ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و سفارش