آکادمیک و انگیزه نامه نویسی

آکادمیک و انگیزه نامه نویسی

آکادمیک و راهنمای دانستنی های انگیزه نامه نویسی

انگیزه نامه

در صورت تمایل شما به ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خارج از کشور، مسلما واژه SOP برایتان آشناست.(SOP( statement of purpose به معنای انگیزه نامه یا بیانیه ی هدف.

آکادمیک نام های انگیزه نامه را بدین سان می نامد: Cover letter, Study plant, letter of intent, Autobiographical statement اما SOP  معروفترین آنهاست.

برای اخذ پذیرش در دانشگاه های خوب بایستی دارای انگیزه نامه ی گیرایی باشید. آکادمیک این نکته را بیان میکند که تمامی مدارک بسیار مهم می باشند اما اهمیت SOP با آنان در ایناست که مدارک تنها با گذشته شما مرتبط خواهد بود اما SOP اهداف شما از آینده برای اساتید و دانشگاه بیان میکند و کاملا به خود شخص بستگی دارد.

مسئولین خواندن SOP به دنبال پاسخ سوالاتی هستند که اصولا در متن شما وجود دارد. این سوالات شامل:

اهداف شما از تحصیل در رشته و دانشگاه مذبور

دلایل جذب شما به دانشگاه مذبور

تجربیات شما در زمیته ی تحصیلی خود

مشخص بودن هدف شما پس از فارغ التحصیلی

مرتبط بودن توانایی های شما با رشته شما

مفید بودن شما برای دانشگاه

این سوالات و پاسخ شفاف آنان از نمونه های سوالاتی است که جز الزامات است. برای ابراز دلایلتان تا با بسنده کردن به یک پاسخ کوتاه همچون علاقه داشتن کفایت نمیکند بنابراین توضیحات کامل و همچنین جذاب میتواند اشتیاق شما به تحصیل را نشان خواهد داد .

 

نحوه نگارش انگیزه نامه 

آکادمیک نخستین گام را مسئله نگارش آن میداند چرا که برخی این نامه را گونه ای از نامه رسمی می دانند بنابراین سعی بر آن دارند تا آن را به صورت کانلا رسمی بنویسند در حالی که برخی دیگر برخلاف آن عمل می کنند و آن را نامه ای صمیمی و دوستانه می دانند. اما باید بدانید که این نامه ای مابین آنچه که می پندارید است ، نامه ای در عین صمیمیت بسیار محترمانه و کمی رسمی است.

آکادمیک پیشنهاد می دهد تا متن انگیزه نامه خود را کمی داستان گونه بنویسید، اما نه یک داستان معمولی، داستانی که هدف، انگیزه و تمامی اطلاعات مهم شما را بتواند به سهولت انتقال دهد. به این نکته دقت نمایید که از زیاده گویی و همچنین حواشی پردازی مطالب غیر مرتبط اجتناب نمایید.

از دیگر نکات مهم بازگو کردن اهداف خود از انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظرتان می باشد. بنابراین با جمع آوری اطلاعات کافی در خصوص دانشگاه مذکور و تلاش در نوشتن انگیزه نامه مجزا و خاص برای هر یک دانشگاه ها باشید. پیش از نوشتن انگیزه نامه خود بهتر است نخست سایت دانشگاه را بررسی و در مورد فرمت نگارش انگیزه نامه تحقیق و بررسی کنید تا کمک شایان ذکری به شما بنماید.

آکادمیک به این نکته اشاره دارد که با صرف زمان بیشتر و اهمیت دادن به این مسئله در نوشتن انگیزه نامه بسیار مهم می باشد.

نکته حائزه اهمیت این است که هیچگاه کپی نکنید چرا که انگیزه نامه مختص هر فرد است و بایستی از اهداف و برنامه های اختصاصی خود شما در آن گفته شود. لذا آکادمیک به شما پیشنهاد میدهد تا قبل از نوشتن انگیزه نامه بهتر است چندین انگیزه تامه را بخوانید و از آن ها ایده بگیرید اما نه اینکه کپی کنید. از آنجاییکه با انگیزه نامه شما خود را به دانشگاه معرفی می نمایید بدون حضور فیزیکی لذا درست نوشتن آن بسیار مهم می باشد.

 

سابقه تحصیلی و تجربیات خود را بازگو کنید

دستاوردهای بدست آورده در این مدت را بیان کنید، در صورت تحصیل در یکی از دانشگاه های برتر حتما قید کنید. در صورت انجام تحقیق و مقاله، کسب رتبه های عالی در آرمون های مطرح، گذراندن دوره های کارآموزی یا دارا بودن تجارب شغلی در این مبحث بگنجانید. با اذعان این موضوعات در حقیقت شما توانایی های علمی و شایستگی خود از انتخاب رشته و دانشگاه را نشان می دهید، هر چقدر شما در این زمینه موفقتر باشید شانس پذیرش بیشتری نیز خواهید داشت. در صورتی که در مقطعی افت تحصیلی داشته اید یا قادر به گرفتن نتیجه بهتری نبوده اید با ذکر دلایل منطقی و قانع کننده بیان کنید که چرا این مشکل به وجود آمده و همچنین هیچگونه دیدگاه منفی ای در این خصوص نداشته باشید، زیرا با بیان دلایل و نشان دادن اراده و پشتکار خود این مرحله را بگذرانید. 

شما میتوانید آگاهی، آمادگی و همچنین با در نظر گرفتن تمامی جوانب از مشکلات و سختی های موجود در این رشته را نشان دهید.

آکادمیک یادآوری میکند که SOP باید به زبان انگلیسی تحریر شود لذا باید دانش و آگاهی ای نسبت به دستور زبانی ، نگارش و لغات آن واقف باشید و تلاش کنید از افراد با تجربه نیز کمک بگیرید.

نکته ای دیگر در خصوص نگارش انگیزه نامه این است که چون در رزومه خود نام . مشخصات هود را ذکر کرده ابد در این بخش الزامی به ذکر مجدد ندارد اما توجه به عنوان statement of purpose با قلم bold  فراموش نشود.

اگر دانشگاه مد نظرتان هیچگونه دستورالعمل ویژه و خاصی را تایین نکرده است میتوانید به شکل متداول آن که از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کلمه و حداکثر دو صفحه با فونت Times new Roman ارائه دهید اما سعی کنید به نوعی به نگارش در بیاورید که کوتاه، خلاصه . همچنین ایجاد خستگی برای خواننده آن بوجود نیاورد. در صورت استفاده از لغات سنگین احتمال به اشتباه گرفته شدن نیز موجود می باشد.

از تکرار چندین باره موضاعات به شدت بپرهیزید.

از بکار بردن لغاتی همچون somewhat, rather, quite, possibly با معانی ایجاد عدم اطمینان شما و انتقال آن به خواننده اجتناب کنید.

با تمرکز بر روی نقاط اصلی و جمع بندی متناسب و قابل قبول شما، توجه اساتید را جلب نمایید. و در نهایت از اساتیدی که زمان برای خواندن انگیزه نامه شما صرف کرده اند تشکر نمایید.

, ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و سفارش