آکادمیک و معرفی دانشگاه آلبرتا

آکادمیک  راهنمای معرفی دانشگاه آلبرتا

دانشگاه دولتی آلبرتا یکی از برجسته ترین دانشگاههای برتر آموزشی و تحقیقاتی کانادا که در شهر ادمونتون واقع گردیده و شهرت بین المللی آن در زمینه آموزش‎های عالی در علوم انسانی، علوم پایه، هنر، تجارت، مهندسی و پزشکی است.  در سال ۱۹۰۸، این دانشگاه بنیانگذاری شد و در حال حاضر دانشجویانی از ۱۵۶ کشور جهان در آن تحصیل میکنند.

این دانشگاه به نوبه ی خود دارای ۱۸ دانشکده و ۲ کالج میباشد.این دانشکده ها دارای ۵ پردیس میباشند که ۴ پردیس آن در ادمونتون و ۱ در کامروز واقع شده است. در پردیس شمالی ۱۵۰ ساختمان که در ۵۰ بلوک در حاشیه رودخانه ساسکاچوان شمالی قرار گرفته است. طبق بررسی آکادمیک، در پردیس سنت ژان، که به زبان فرانسوی میباشد از برنامه های گوناگون آموزشی در مقاطع و سطوح مختلف کالج کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، در مرکز فرانکفون ادمونتون واقع شده است. از دیگر پردیس ها آکادمیک به پردیس  آگوستانا با یک محوطه تاریخی در بخش روستایی پر جنب و جوش که دارای فضای آموزشی مسکونی و صمیمی ای است میتوان نام برد. در پردیس جنوبی با وجود مراتع وسیع برای تحقیقات کشاورزی چندین مرکز تفریحی نیز موجود میباشد. در مرکز شهر ادمونتون، پردیس میدان انترپرایز مرکزی تحقیقی-صنعتی برای دانشجویان و مشتاقین یادگیری و نوع آوران با توجه به تحقیقات روز ایجاد اشتغال مینماید.این دانشگاه سعی بر آن دارد تا با توسعه ی این مرکز، بستر شرایط و فرصتهای مشارکتی را برای پیشرفت های اجتماعی و اقتصادی مهیا سازد. این چنین تصمیمات و اقدامات هدف اصلی دانشگاه مبنی بر آموزش و یادگیری، تحقیق، نوع آوری و مشارکت در جامعه را بارور می نماید. دانشگاه آلبرتا ۲۰۰ گرایش تحصیلی در مقطع کارشناسی و ۱۷۰ گرایش در تحصیلات تکمیلی، مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا، دارد. همکاری اساتید ایرانی در این دانشگاه از نکات شایان ذکر آکادمیک میباشد. از جمله ی افراد فارق التحصیل مشهور این دانشگاه میتوان به جو کلارک نخست وزیر اسبق کانادا و فیزیکدان برجسته و نامی، ریچارد ادوارد تیلور که برنده جایزه نوبل فیزیک بود اشاره کرد. این دانشگاه در رنکینگ جهانی در رده ی ۱۰۰ و در کانادا جزو ۵ دانشگاه برجسته قرار گرفته است.

با مهیا بودن صدها گزینه فرای دوه های آموزشی ، دانشجویان دانش و تجربه ی خود را ارتقاء میدهند. با وجود بیش از ۴۲۵ گروه و تشکل دانشجویی ، فرصتهایی در زمینه ی فعالیتهای دانشگاهی، فرهنگی، تفریحی و سیاسی در حیطه ی دانشجویان قرار میگیرد.

آکادمیک و معرفی دانشکده ها

آکادمیک یاد آور شد ، دانشگاه آلبرتا متشکل از ۱۸ دانشکده و ده ها مرکز تحقیقی و پژوهشکده ، در پنج پردیس می توان به موارد ذکر شده اشاره کرد.

       دانشکده کشاورزی و زیست محیطی ·        دانشکده حقوق و مدیریت
·        دانشکده بازرگانی آلبرتا ·        دانشکده پزشکی و دندانپزشکی
·        دانشکده هنر ·        دانشکده مطالعات بومی
·        پردیس آگوستانا ·        دانشکده پرستاری
·        پردیس سن ژان ·        دانشکده داروسازی و علوم دارویی
·        دانشکده آموزش ·        دانشکده بهداشت عمومی
·        دانشکده مهندسی ·        دانشکده توانبخشی
·        دانشکده توسعه (معادل دانشکده مجازی در ایران) ·        دانشکده علوم پایه
·        مرکز مطالعات و تحقیقات فارغ التحصیل ·        کالج سنت جوزف
·        دانشکده علم الحرکات، ورزش و تفریح ·        کالج سنت استفان

 

مراحل و  نحوه پذیرش در دانشگاه آلبرتا

آکادمیک به شما پیشنهاد میکند که قبل از هر گونه اقدام برای ادامه ی تحصیل در دانشگاه آلبرتا اطلاعاتی در مورد مراحل درخواست و شرایط آن کسب نمایید که این کار مستلزم برنامه ریزی یکساله می باشد.

مراحل پذیرش

 1. انتخاب رشته ی مورد علاقه ، بررسی جزییات لازم و شرایط قبولی و مهلت ارسال اسناد و مدارک آن
 2. ارسال درخواست آنلاین
 3. دریافت ایمیل از دانشگاه آلبرتا با شناسه محاسبات و شماره شناسه
 4. ارسال مدارک تکمیلی الزامی برای قبولی
 5. تایید پیشنهاد قبولی خویش
 6. تحقیق و بررسی فرصت های بورسیه ی تحصیلی
 7. اقدامات لازم جهت کسب مجوز تحصیل
 8. ارسال اسناد معتبر و تکمیلی تا قبل از سر رسید مهلت تعیین شده

مراحل قبولی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

 1. انتخاب برنامه جامع تحصیلات تکمیلی
 2. تحقیق در خصوص شرایط عمومی ورود به تحصیلات تکمیلی و ارتباط با گروه یا دانشکده مورد نظر برای اخذ اطلاعات خاص آن رشته
 3. تهیه و تنظیم مدارک مورد نیاز و ارسال درخواست به صورت آنلاین

اسناد و مدارک پیشنهادی آکادمیک برای ارسال درخواست قبولی

مدرک دانشگاهی معتبر ( معادل مدرک لیسانس از دانشگاه آلبرتا) که به عنوان مبنای پذیرش در برنامه تحصیلات تکمیلی باشد.نکته قابل توجه در این می باشد که این مدرک دانشگاهی باید دارای حداقل نمرا ۳ از ۴ که معادل ۱۵ از ۲۰ دانشگاه های ایران باید باشد. در ضمن درمتقاضیان بایستی تمامی الزامات تحصیلی ای که از جانب بخش پذیرش دانشگاه از آنها طلب میگردد را فراهم آورند.

آکادمیک متذکر میشود که رقابت تنگا تنگی برای ورود به این دانشگاه وجود دارد. شما میتوانید با رعایت این مباحث شانس ورود خود را افزایش دهید.

گاهی اوقات برخی از رشته ها ملزم به داشتن مدارک و یا شرایط بیشتری نسبت به شرایط عمومی دانشگاه داشته باشد. از جمله ی این مدارک میتوان به رزومه، توصیه نامه، انگیزه نامه (SOP) ، مدارک زبان (GRE) و مواردی نظیر اینها نام برد لذا آکادمیک توصیه مینماید حتما قبل از هرگونه اقدامی از شرایط خاص و مدارک مورد نیاز هر رشته را مورد بررسی و تفحص قرار دهید.

آکادمیک یاد آور میشود که پس از اخذ پذیرش از این دانشگاه ، روند دریافت ویزا از سفارت کانادا، پیدا کردن محل اقامت مناسب و ساکن شدن در آن زمانبر خواهد بود پس لازم به ذکر است که ارسال مدارک خود را به دقایق پایانی نسپارید.

متقاضیان ایرانی بایستی مدارک خود را به دو زبان انگلیسی و فارسی و با تایدیه وزارت علوم و وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران ارسال نمایند.

 

دانش زبانی

زبان انگلیسی یکی از شاخصه های مورد استفاده در این دانشگاه میباشد که در این خصوص باید سطح مهارت و دانش زبانی خود را به دانشگاه ارایه دهید.همچون کلیه ی دانشگاه های انگلیسی زبان در صورت عدم انگلیسی بودن زبان مادری شما ارایه ی مدارک زیر به دانشگاه الزامی میباشد.

حداقل نمره های لازم برای ارایه مدرک تافل TOEFL

IBT: حداقل نمره ۸۸ ( نمره نباید در هر بخش کمتر از ۲۰ باشد)

PBT: حداقل نمره ۵۵۰

IELTS: حداقل نمره ۶٫۵ ( نمره هر بخش باید بالای ۵٫۵ باشد)

به یاد داشته باشید که براساس رشته برخی از آنها نیازمند مدارک GRE یا GMAT میباشند.

متقاضیان پذیرش در پردیس سنت ژان بایستی مدرک فرانسه نیز ارایه دهند.

هزینه ها

هزینه درخواست قبولی

آکادمی یاد اور میشود که هزینه درخواست قبولی ۱۵۰ دلار کانادا میباشد که غیر قابل استرداد است.

نخست شرایط تحصیلی مورد نظرتان را مورد بررسی قرار داده و در صورت نیاز به هرگونه تغییری در درخواست خود هزینه ای معادل بر ۵۰ دلار کانادا اعمال میشود.

هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا

آکادمیک مقادیر اعلام شده را بر اساس براوردهای برنامه تحصیلی فارغ التحصیلان سالهای قبل بیان میکند چرا که شهریه دانشجویان فارغ التحصیل این دانشگاه بر پایه ی زمانی ( ثبت نام تمام وقت یا پاره وقت ) و نوع برنامه ( با پایان نامه یا صرفا آموزش محوری) متغیر میباشد.

 

نکته: دانشگاه آلبرتا برای رفاه بیشتر دانشجویان بین المللی خود در حال راه اندازی الگوی شهریه جدید است. و متعاقبا برای دانشجویان بین المللی ورودی ۲۰۲۰ اعمال خواهد شد.

شهریه سالانه تمام وقت دانشجویان غیر کانادایی(بین المللی) به شرح زیر میباشد

 

دورههای پژوهش محور: با پایان نامه ۹۴۶۵ دلار کانادا
دورههای آموزش محور: بدون پایان نامه ۱۰۵۰۰ دلار کانادا

 

آکادمیک یاد آور میشود که در صورت دریافت کمک هزینه تحصیلی یا جوایز مبالغ این هزینه ها مقدار قابل چشمگیری کاهش خواهند یافت.

 

نکته ی دیگر: در مقطع کارشناسی بر اساس نوع رشته، برنامه تحصیلی و محل اقامت این هزینه ها متغییر بوده ولی معمولا بیش از ۱۰۰۰۰ دلار کانادا است. دانشگاه برنامه ی تخمین تقریبی برآورد هزینه سالانه ای را برای دانشجویان آماده کرده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

بورسیه تحصیلی

دانشگاه آلبرتا برای دانشجویان مقطع دکترا تسهیلات و جوایز متنوعی را در نظر گرفته است. شرایط دریافت این تسهیلات و بورسیه های تحصیلی متفاوت است ولی با در دست داشتن مدارکی چون سوابق تحصیلی علمی و تحقیقات عالی، نمره زبان بالا و معدل خوب فرصت دریافت این تسهیلات برای شما بیشتر مهیا میگردد.

نکته: امکان دریافت همزمان کمک هزینه، بورسیه تحصیلی و یا جوایز آکادمیک نیز برای دانشجویان وجود دارد.

 

نکته قابل توجه دانشجویان ایرانی

آکادمیک به شما توصیه میکند که با ارایه ی مدارک قوی احتمال پذیرش خود را بیشتر نمایید چرا که پذیرش مبنی بر نمرات درسی، نمره زبان، مدارک تکمیلی ( توصیه نامه و…) مورد بررسی قرار میگیرد.

حداقل نمره قبولی در مقطع کارشناسی برای دروس ۱۰ و معدل ۱۴

حداقل نمره قبولی در مقطع کارشناسی ارشد برای دروس ۱۲ و معدل ۱۵ و ارایه مدرک معتبر کارشناسی

دکترا ارایه مدرک معتبر کارشناسی ارشد

تذکر دوباره: مدارک باید به دو زبان رسمی ایران و کانادا (فارسی و انگلیسی) ارایه شود و به تاییدیه وزارت علوم و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران رسیده باشد.

مدارک زیر صرفه جهت برخی از رشته ها الزامی میباشد و برای سایر رشته ها بلامانع می باشد.

رزومه تحصیلی CV

توصیه نامه از جانب اساتید اسبق

انگیزه نامه (SOP)

سوابق تحصیلی ، تحقیقی و کار در زمینه رشته ی مورد درخواست

, , ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و سفارش