انگیزه نامه چیست؟

انگیزه نامه

انگیزه نامه چیست؟

چگونه یک انگیزه نامه بنویسیم: استراتژیها، نکات و نمونه ها

انگیزه نامه یک مقاله درخواست است که دانشجویانی که تمایل به شرکت در برنامه های تحصیلی در یک دانشگاه خارجی دارند ملزم به نوشتن آن می باشند تا در برنامه مورد پذیرش قرار بگیرند. شاید این بهترین راه برای بیان اهداف و دستاوردهای تاثیر گذار بر مامور پذیرش و اعضای هئیت دانشکده می باشد.

چرا دانشگاه ها خواستار انگیزه نامه هستند؟

انگیزه نامه به دانشگاه ها و دانشکده ها کمک می کند تا تصمیم بگیرند در صورتی که متقاضی واقعا برای برنامه ای که درخواست داده اند علاقمند هستند، توانایی آنان برای دنبال کردن برنامه و تکمیل برنامه آن هم موفقیت آمیز باشد و آیا اینکه قادر به مشارکت در موسسات خواهند بود یا خیر.

همانند یک نامه خوب پوشش داده یا نامه درخواست شغل به متقاضیان کمک می کند تا در بازار کار با موفقیت حضور بهم بیاورند، یک انگیزه نامه خوب به متقاضیان کمک میکند تا نقاط قوت خود را در طی روند درخواست خارجی برجسته کنند. یک انگیزه نامه خوب ماموران پذیرش را که از میان صدها پرونده درخواست عبور می کنند را به خود جلب می نماید.

اهمیت انگیزه نامه در روند پذیرش در سایت آکادمیک

انگیزه نامه به عنوان یکی از اجزاء حیاتی درخواست، شاید یکی از مهمترین بخش های روند درخواست ورود در نظر گرفته می شود. انگیزه نامه بیشترین تاثیر خود را بر ماموران پذیرش می گذارد. انگیزه نامه شما چیزهای زیادی را در مورد شما بیان خواهد کرد که یک پروفایل قوی هرگز نمی تواند آن را بیان کند. انگیزه نامه دیدگاه ها، اهداف، وضوح شما و شخصیت شما، و پتانسیل استفاده از پست GPA و یا میانگین نمرات آزمون SAT,GRE یا GMAT را بیان می کند. در حالیکه پست  GPA و نمرات آزمون ها بطور طبیعی الزامی است، انگیزه نامه جنبه ذهنی درخواست شما را بیان میکند. انگیزه نامه فرصت های واقعی را برای خارج شدن از بین جمعیت را به شما می دهد.

چه چیزی را در انگیزه نامه بیان کنیم؟ در اینجا لیست ایده الی از یک انگیزه نامه تاثیر گذار برای شما ارائه داده ایم:

 1. مقدمه
 2. چه کار می خواهید انجام بدهید؟( تحصیل یا تحقیق)
 3. چرا این برنامه؟
 4. چرا این دانشگاه؟
 5. چرا این کشور خاص را برگزیده ای؟ چه چیزی در مورد آن را دوست دارید؟
 6. چه مقدار و چه نوع تجربیاتی در رشته خود دارید؟
 7. کلاس های خاص، دوره های خاص یا پروژه هایی شرکت داشته اید، که به رشته مورد علاقه شما مرتبط باشد.
 8. هرگونه خدمات اجتماعی یا تجربه رهبری در ضمن تحصیل
 9. چرا باید در این برنامه پذیرفته شوید؟
 10. چه ارزش هایی را برای موسسات و همکلاسان خود به وجود می آورید؟
 11. چه چیزی در مورد جامعه دانش آموزی یا فرهنگ دانشکده را می دانید؟ چرا فکر میکنید که برای شما مناسب است؟
 12. اهداف کاری شما چیست؟
 13. این برنامه چگونه به شما برای کسب اهدافتان کمک می کند؟
 14. فعالیت های اضافی آموزشی، عادت ها و علایق
 15. چه چیز منحصر به فردی دارید که مامور پذیرش باید در مورد آن بداند؟ چرا این موضوع باید برای مامور پذیرش و یا هم کلاسان شما اهمیت داشته باشد؟
 16. نتیجه گیری

چگونه یک انگیزه نامه خوب برای دوره ارشد بنویسیم؟

خویش بازتاب

شما باید با درون گرایی و رها کردن تمام رویدادهای مهم در زندگی خود که بر افکار، شخصیت و اعمال شما تاثیر می گذارند، شروع کنید. شما باید زمان زیادی را صرف بررسی داخلی نمایید (خوب به شما مدیتیشن یوگا را پیشنهاد نمی دهم). برای اکثر متقاضیان ارشد ( بدون سابقه کار) به ندرت نکته خاصی خارج از محیط دانشگاه وجود دارد. بنابراین، بهتر است در مورد انگیزه، اهداف، علایق، دیدگاه ها، ارزش ها، شعارها، اهداف مشاغل، عادت ها، نقاط قوت، نقاط ضعف و حتی شکست ها را بیان کنید.

اهداف خود را پس از انجام تحقیقات بیان کنید.

زمانیکه برای دانشگاه درخواست می دهید، شما به دنبال ارتقا دانشگاهی در یک حوزه خاص هستید. سپس این تنها یک مدرک خارجی نیست، اما یک هدف بزرگتری هست، پیدا کردن کار (مگر اینکه شما برای حضور در یک دانشگاه خارجی فقط برای مسافرت به مکان های خارجی برنامه ریز کرده باشید) شما باید بطور واضح در مورد انتظارات حضورتان در برنامه و دانشگاه بگویید. نگاهی به این مثال داشته باشید.

منبع: گوی شیشه ای MBA

متقاضیانی که از صمیم قلب صحبت می کنند. اما این بنظر مبهم می آید. زمانیکه متقاضیان سرنوشت را مقصر می دانند دانشگاه ها زندگی شما را نمی توانند تغییر بدهند. در اینجا بخش تحقیقات به میان می آید. شما باید در مورد دانشگاه، بخش، آموزش، اساتید، فرهنگ دانشگاه و دانشجویان جاری و فارغ التحصیلان تحقیق کنید. اکنون به این مورد نگاه کنید.

منبع : گوی شیشه ای MBA

ممکن است کامل نباشد، اما این متقاضی در مورد جزئیات صحبت می کند، و اعتبار بیشتری دارد.  متقاضی مورد نظر تلاش کرده است تا این نقطه ها را به هم وصل کند – رویدادهای زندگی که بر افکار و اعمال او تاثیر می گذارند. این نشان می دهد که متقاضی تحقیقات درباره دانشگاه و اعضای هیات علمی را انجام داده است.

تعصب و پتانسیل خود را نشان دهید

تنها نگویید، شما نیاز دارید تعصب خود را نشان دهید. شما می توانید در یک زمینه برتری داشته باشید، تنها در صورتی که در مورد آن تعصب داشته باشید. خواننده باید بداند که شما صادقانه در مورد رشته خود تعصب دارید. بنابراین، این موضوع بسیار حائز اهمیت است که تعصب خود را با رفتاری علاقمندانه و راحت بیان کنید.

پتانسیل شما توانایی برتر شما در چیزی است. شما باید درباره ارتباط فعالیت های و دستاوردهای اخیر خود بحث کنید و شغل دوره لیسانس خود را جمع بندی کنید. شما باید پتانسیل پیگیری برنامه حضوری و تکمیل آن با موفقیت را نشان دهید. شما باید در مورد دستاوردهای دانشگاهی و فعالیت های مشارکتی آموزشی را بیان کنید. این لازم به نشان دادن این است که شما برای این برنامه به خوبی آماده هستید.

برخی از انحصارات را اضافه کنید تا شخصی بشود

انگیزه نامه در حقیقت یک بیانیه شخصی نامیده می شود، همان طور که شما باید آن را مشخص کنید که چه نوع شخصی هستید و مناسب بودن شما برای برنامه خاص را بیان می کنید. از اینکه برخی از شکست هایتان را بیان کنید خجالت نکشید، در صورتی که ممکن است. کمیسیون پذیرش درخواست شما را براساس پست GPA، نمرات آزمون، توصیه نامه و غیره یا می پذیرد یا رد می کند. معمولا، روند پذیرش ارشد، مانند MBA یا روند پذیرش فارغ التحصیلی شامل مصاحبه نمی گردد. این امر باعث شده که انگیزه نامه در روند پذیرش ارشد بسیار حائز اهمیت قرار گیرد.

نکات نوشتن یک انگیزه نامه خوب برای مدارس فارغ التحصیلی با آکادمیک

 1. زودتر شروع کنید و زمان کافی برای خود اندیشی و افکار ناب و رویدادهای زندگی صرف کنید.
 2. بر انگیزه، اشتیاق، صلاحیت و پتانسیل خود متمرکز شوید.
 3. به نوع فعالانه بنویسید نه به صورت غیر فعال
 4. یک لحن رسمی اما محاوره ای استفاده کنید.
 5. به نوع متقاعد کننده بنویسید.

اگر برنامه خاصی ذکر نشده باشد، مختصر باشد؛ یک مقاله ایده آل باید تمام آنچه را که نیاز دارد در محدوده کلمات ۵۰۰ – ۷۵۰ کلمه (۱- ۲ صفحه با فاصله تکی در فونت ۱۲ نقطه) بیان کند.

, , , , ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و سفارش