توصیه نامه چیست؟(LOR)

توصیه نامه (LOR)

توصیه نامه چیست؟(LOR)

توصیه نامه یک سند است که برای پذیرش در دانشگاه مذکور، بینش کاملی از درخواست شما را ارائه می دهد. فرم کامل توصیه نامه، یک نامه ی توصیه ای می باشد. هدف این نامه نشان دادن تصویر واضح در مورد علاقه شما از تجربیات، دستاوردها، مشارکت ها و مهارت های ارتباطی که توسط استاد راهنما در توصیه نامه ارائه می شود، می باشد.

انواع توصیه نامه

توصیه نامه به طور گسترده به دو دسته براساس طبیعت استاد راهنما طبقه بندی می شود:

  1. توصیه نامه ی دانشگاهی در سایت آکادمیک

توصیه نامه یا نامه ی پیشنهادی که از سوی عضو هئیت علمی موسسه قبلی شما ارائه میشود. معمولا، دانشگاه ها از شما دو الی سه توصیه نامه از موسسات قبلی شما می خواهند.( این توصیه نامه ها میتواند از سوی معلمین مدارس، در صورتی که در دوره های دبیرستان فارغ التحصیل شده اید و استادهای کالج ها در صورتی که برای برنامه های ارشد درخواست داده اید، می باشند). فرمت توصیه نامه دانشکده در محتوا متفاوت می باشد و از استاد خواسته می شود تا دستاوردهای متقاضی را به عنوان دانشجوی رشته برجسته می کند. اغلب، این ها برای کالج های ارشد خارجی و دوره های کارشناسی خارجی مرتبط می باشد.

  1. توصیه نامه های حرفه ای در سایت آکادمیک

اکثر کالج های MBA خارجی الزامات تجربه کاری از پیش تعریف شده دارند. براین اساس، آنها خواستار یک توصیه نامه ی حرفه ای از یک ناظر فوری می شوند. فرمت توصیه نامه ی حرفه ای از سوی ناظر با توصیه نامه ی دانشگاهی، با موضوع محتوای جزیی که بر روی توانایی متقاضی در کار تیمی، قرار گرفتن در دامنه همانند توانایی رهبری تمرکز دارد، متفاوت می باشد، و همچنین برای تمامی دوره های MBA مورد نیاز است.

چه کسی به توصیه نامه نیاز دارد؟ چرا به آن ها نیاز دارند؟

هر دانش آموزی که تمایل به تحصیل در خارج را دارد مستلزم دریافت توصیه نامه است. با صرف نظر از دوره( UG، کارشناسی، MBA یا دکترا) و کشور، هر دانش آموزی مستلزم داشتن حداقل سه توصیه نامه از کالج یا زمینه ی حرفه ایش می باشد. برای UG، توصیه نامه ی دانش آموز از سوی معلم ها، اساتید، مشاورهای مدرسه یا مدیر مدرسه می تواند باشد. برای دانشجویان کارشناسی از سوی اساتید کالج، سرپرستان کارآموزی یا رهبر یا مدیر تیم شرکتی که در آن کار کرده اند، میتوانند توصیه نامه ارائه دهند. برای دانشجویان MBA نیز توصیه نامه می تواند به ویژه از سوی اساتید، درصورتی که تجربه ی کاری سه ساله یا بیشتر دارند، ارائه شود. برای دانشجویان MBA و دکترا که اخیرا از دانشگاه فارغ التحصیل شده اند، از آنها فقط خواسته می شود که توصیه نامه ی خود را از اساتید کالج یا راهنمای پروژه اخذ نمایند.

چگونه توصیه نامه بنویسیم؟

مگر در مواقعی که مشخص شده باشد، توصیه نامه یک مقاله ی ۴۰۰-۵۰۰ کلمه ای است که در مورد نقاط ضعف و قوت متقاضی صحبت میکند. این مواردی است که باید در توصیه نامه مانند ماهیت انجمن و همچنین تصدی مسئولیت انجمن قرار دهید. جدا از آن برخی از فرمت های اصلی باید در ذهن بماند. اکثریت دانشگاه ها این نامه را با فرمت نامه ی سربرگ دار می پذیرند.

برای توصیه نامه ی دانشگاهی- سربرگ دانشگاه الزامی است و برای توصیه نامه ی حرفه ای-سربرگ شرکت الزامی است.

نکته مهم که باید در مورد دوم به خاطر بسپارید، این است که سربرگ باید از شرکتی باشد که استاد راهنما در آن کار می کند. اگر استاد راهنمای شما به سازمان دیگری منتقل شود، این مسئله معمولاً مشکلی ایجاد می کند. از این رو دانش آموز باید بداند چگونه استاد راهنمای صحیحی را انتخاب کند.

مهمترین نکته که باید در ذهن داشته باشید این است که توصیه نامه تکرار انگیزه نامه نیست.

یک توصیه نامه ی ایده ال جنبه ها و دیدگاه های شخصیت شما را که در انگیزه نامه یا رزومه کاری شما ذکر نشده است را نشان میدهد. بنابراین، یک استاد راهنمای ایده آل کسی است که شما را به خوبی می شناسد، شخصاً شاهد کیفیت کار ارائه شده توسط شما بوده و به راحتی موافقت کرده است که نمونه های خاصی از سهم و تعالی ارزشمند شما را ارائه دهد. توصیه نامه عمومی بدون شک بسیار سخت است، زیرا برای برنامه ای که شما درخواست می کنید ارزش زیادی برای تقاضای شما ارائه نمی دهد.
شما همیشه باید به یاد داشته باشید که کمیته پذیرش از طریق هزاران برنامه مورد تردید قرار می گیرد و مال شما نیز یکی از آنهاست. اکنون، برای ایستادگی کردن، روی افزودن ویژگی ها و دستاوردهای خود که در موارد واقعی تقویت شده اند، تمرکز کنید. نکته مهم دیگر در اینجا تلاش برای منحصر به فرد کردن همه توصیه نامه های شما است و تنها در صورتی که نمونه های منحصر به فردی را در تمام توصیه نامه ها بدست آورید، می توانید به آن دست بیابید. نوشتن یک توصیه نامه ی تاثیر گذار به مهمی نوشتن انگیزه نامه ی موفق می باشد. تنها لازم است فرمت ها را در مکان های درست حفظ کنید و به یاد داشته باشید که اشتباهات متداول در توصیه نامه را باید اجتناب کنید.

توصیه نامه های دوره های مختلف که باید متناسب با آن نوشته شود.

LOR for MBA LORs for PhD  
Sample LOR for MS LOR Format from Faculty  
Sample LOR for UG Courses LOR from Supervisor  

 

فرمت توصیه نامه: راهنمای شیکشا

از بین تمام فرمت ها و نمونه هایی که توصیه نامه به صورت آنلاین در دسترس قرار داده است، فرد به یک دوراهی میرسد که فرمت مناسب را برای خود تصمیم بگیرد. همانطور که در بالا توضیح دادیم انواع مختلفی از توصیه نامه ها وجود دارد که به دوره و خود استاد راهنما بستگی دارد. جدا از این، توجه به قالب بندی و بهداشت کلی سند نیز حائز اهمیت است. علاوه براین، این امر بسیار حایز اهمیت است که به فرمت ها و بهداشت عمومی مدارک توجه داشته باشید. برای کمک به دانشجویان در روند درخواستشان، شیکشا راهنمای خودش را ایجاد کرده است که این فرایند با مشاوره به آنها در مورد فرمت بندی ها، فرمت و بهداشت اسناد تسریع میکند. برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای توصیه نامه ی شیکشا را مطالعه بفرمایید.

چرا توصیه نامه اهمیت دارد؟

از آنجا که تقریباً در هر برنامه ای نیاز به ارسال ۲ الی ۳ توصیه نامه می باشند،  باید اساتید راهنمای خود را شناسایی کنید و تا موافقت کنند که توصیه نامه خود را به موقع آماده کنند. همچنین، اهمیت توصیه نامه را کم نکنید چرا که همچون مقاله پذیرش، انگیزه نامه ، رزومه یا هر مدرک دیگر مهم می باشد. توصیه نامه سندی است که به کلیت پروفایل شما زمانیکه حمایت قوی ای از پروفایل شما و از تجربیات یا استادهای آموزش دهنده و اشخاص دارید، اعتبار میبخشد. متشابها، زمانیکه استاد راهنمای درستی را انتخاب می کنید، باید برخی از نکات مهم را به یاد داشته باشید که در پایان ارسال توصیه نامه ی برجسته به کمیته پذیرش خواهید داد.

Shiksha.com به دانشجویان کمک می کند تا در ۳۰۰ دانشگاه در سراسر جهان با خدمات ویرایش رایگان انگیزه نامه یا توصیه نامه اقدام کنید. برای اطلاع از جزئیات بیشتر و دریافت ارزیابی پروفایل رایگان، از صفحه مشاوره ما دیدن کنید

سوالات متداول توصیه نامه در سایت آکادمیک

  1. سوال: چه پیشنهادهایی برای چگونگی درخواست توصیه نامه می باشد؟

در صورت دانشجو بودن، اساتید شما خوشبختانه مایل خواهند بود که توصیه نامه ای را برای پذیرش شما ارائه دهند. اگر یک گزارش خوب را با  HODاستاد یا رهبر پروژه به اشتراک بگذارید، برای به دست آوردن توصیه نامه از آنها نیازی به همدلی زیاد ندارید. بنابراین، این امر بسیار خوب است که با کتاب های خوب اساتید و / یا مدیران / مدیران پروژه باشید.

  1. سوال: چه اطلاعاتی را استاد راهنما از ما برای توصیه نامه می خواهند؟

اگر استاد راهنمای شما تمایل به نوشتن توصیه نامه ی شما دارد بنابراین، اطلاعات زیر را به آنها ارائه دهید:

رزومه ( تمامی تجربیات شما در کالج را پوشش میدهد)

نام دانشگاه مد نظر و لینک وب سایت یا موسسه

خصوصیات شخصی که تمایل به صحبت کردن در آن را دارید

دستاوردهای خاصی که می خواهید از آنها یاد کنید (مربوط به توصیه کننده)

  1. سوال: آیا یک دانشجوی دیگر یا همکار می توانند برای من توصیه نامه بنویسند؟
    نه، یک دانشجو یا همکار دیگر نمی تواند توصیه نامه برای شما بنویسند، زیرا توصیه نامه باید حرفه ای باشد و عاری از هرگونه عقیده دوستانه یا مغرضانه باشد. از این رو، دانشگاه ها حتی مشخص می کنند که چند توصیه نامه از جنبه ی حرفه ای و دانشگاهی شما نیاز دارید.
, , , , , ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و سفارش