چگونه برنامه خود را انتخاب کنیم

انتخاب برنامه دانشگاهی

چگونه برنامه خود را انتخاب کنیم

به محض اینکه شروع به خاتمه دادن سال آخر دبیرستان می کنید و شروع به گرفتن تصمیمات کلیدی در خصوص آینده تحصیلی خود می کنید، در این زمان انتخاب رشته مناسب می تواند تصمیم بسیار سختی باشد. رشته هر فردی مجزا است. شما ممکن است دقیقا بدانید که چه کاری می خواهید در ادامه زندگی خود انجام بدهید و چگونه به این هدف دست بیابید. اما شاید دیگران چنین سرنخی نداشته باشند.

این موضوع خوب است. نگران نباشید. شما تنها نیستید. والدین، دوستان و معلمان شما ممکن است شما را تحت فشار قرار دهند تا تصمیم بگیرید اما مطمین باشید، اکنون نیازی به گرفتن تصمیم نهایی را ندارید.

تجربیات جدید، تحقیقات دانشگاهی و شغلی و آزمایش آبی تماما بخش های با ارزش تحصیلات دانشگاهی است. پیش از حضور در دانشگاه، تنها دروس تحصیلی که تجربه آن را داشته اید آنهایی بودند که در دبیرستان یاد گرفته اید. اکثر دبیرستان ها دروس هسته ای سنتی لازم که برای دیپلم دوره دبیرستان است را تدریس می کنند، اما تنوع زیادی از دروس مشابهی که در دانشگاه در دسترس است را تدریس نمی کنند. اکثر دانش آموزان هیچگاه مطالعات اجتماعی، مطالعات زنان، جنگلداری، تفریحات خارج از منزل، تجارت، یادگیری بومی و کار اجتماعی را تجربه نکرده اند. چگونه قرار است که برنامه ای را انتخاب کنید که بدون داشتن فرصتی برای کسب آزمون این دروس مختلف داشته باشید؟ این دلیلی است که چرا همه برنامه ها افراد منتخبی دارند که شما می توانید در مورد دروس مختلف در طی سال اول و دوم خود تحقیق کنید.

زمانیکه این برنامه را انتخاب می کنید، شما تنها نیستید ( این امر هم ثابت نشده). دانش آموزان دوره متوسطه در آمریکای شمالی برنامه هایشان را سه بار تغییر خواهند داد و پس از آن در طول زندگی چندین بار شغل خود را عوض خواهند نمود. بسیاری از والدین، بنگاه های بودجه و خود دانش آموزان در حال جستجو برای تصمیم گیری مشخص هستند که باید در ابتدای تجربه دانشگاه اتخاذ شود، که این امر تحصیلات و تجربیات دانشگاهی شما را محدود خواهد نمود. دلیل کلی برای تحصیلات دانشگاهی این است که شما مسیرهای جدیدی از تفکرات در مورد و تجربه دنیا تجربه خواهید نمود. چرا می خواهید که تجربیات خود را از روز اول محدود کنید؟

انتخاب یک برنامه

 1. اگر به دنبال انتخاب برنامه ای هستید که به شما اجازه دهد تا مستقیما وارد شغل خاصی پس از فارغ التحصیلی شوید، برنامه های حرفه ای مانند مهندسی، کار اجتماعی، پرستاری و آموزش برای شما این امکان را به وجود خواهد آورد.
 2. با دانشکده، دوستان، خانواده و دیگر دانشجویان در مورد شغل و رشته منتخب خود صحبت کنید.
 3. مهارت های خود را ارزیابی کنید. چقدر خوب با علایق شما همسان هستند؟ انتخاب های خود را به تحقیق در حوزه های مختلف یادداشت کنید .
 4. در صورتی که همچنان تصمیم نگرفته اید ولی می خواهید علوم انسانی بخوانید ( انگلیسی، تاریخ، فلسفه) در برنامه های علوم انسانی شرکت کنید و ارزیابی کنید که آن را دوست دارید یا نه. بیش از یک گزینه برای انتخاب برای موارد جایگزین در سال های نخست و دوم وجود دارد که می توانند بعدها تصمیم شما را تغییر دهد.
 5. در صورتی که می دانید که می خواهید علوم بخوانید ولی مطمین نیستید که کدام رشته خاص را بخوانید، از گزینه جایگزین سال اول خود برای کمک به یافتن گزینه مناسب استفاده کنید.
 6. اگر مطمئن نیستید که آیا برای برنامه BA سه ساله یا HBA چهار ساله درخواست بدهید، HBA چهار ساله را درخواست بدهید چرا که می توانید کمتر کنید، اما نمی توانید بیشتر کنید.

برنامه رشته ای چیست؟

 • یک رشته عمده تمرکز دوره هایی است که تجربیات دانشگاهی، فکری و پیشبردی شما را متمرکز و شکل می دهد
 • یک رشته باید شما را علاقمند و هیجان زده کند.
 • یک رشته بسته به اینکه چه رشته ای را انتخاب کرده اید یک سوم تا سه چهارم کل دوره شما خواهد بود.
 • یک رشته تنها یک بخش از قطعه آموزشی شما است.
 • یک رشته لزوما مسیر شغلی شما را مشخص نمی کند.

آیا رشته من حرفه و شغل مرا معین می کند؟

گاهی اوقات. اگر شما وارد رشته های پرستاری، مهندسی، کار اجتماعی یا آموزشی بشود شما مشروط به ورود مستقیم به حرفه مورد نظر می باشید.

گاهی اوقات به این صورت نمی باشد. اگر رشته تحصیلی شما جامعه شناسی است، شما برای طیف وسیعی از دیگر مشاغل آماده می شوید که مستلزم تجزیه و تحلیل، تفکرات ضروری و مهارت های ارتباطی است، شما در طی تحصیل در رشته جامعه شناسی پیشرفت می کنید. گزینه های مشاغل متفاوت را تحقیق کنید و پیش زمینه تحصیلی افرادی که متعاقبا در این زمینه بوده اند را بیابید. متوجه خواهید شد که یک آموزش تکمیلی مهارت هایی که برای انجام کار نیاز دارید را به شما ارائه می دهد.

استرسی نداشته باشید. هزاران رشته های ترکیبی قابل دسترس در دانشگاه ها وجود دارد. این چیز خوبی است چرا که گزینه های زیادی دارید. کمی تحقیق کنید و اگر نیاز به تغییر برنامه رشته ای خود دارید، سپس با مشاور دانشکده در مورد گزینه های موجود صحبت کنید.

 

 

, , , , , ,
فهرست
Call Now Buttonمشاوره رایگان و سفارش